Księga Jonasza
Nazwa:
Księga nosi imię Jonasza, głównej postaci, której jest w całości poświęcona. Imię to (hebr. Jona) znaczy “gołębica”. Słowa tego używa Pieśń nad Pieśniami dla oddania uczucia tkliwości i serdeczności.
Treść:
Niezwykłe dzieje proroka Jonasza powołanego wbrew swej woli do ogłoszenia w Niniwie poselstwa o zbliżającej się tam zagładzie. Opis jego ucieczki, przygody morskiej i cudownego ocalenia, oraz misji prorockiej w stolicy Asyrii. Wśród wielu myśli przewodnich zawartych w proroctwie wybija się idea powszechnego zbawienia i prawda, że łaska Boża jest zbawienna dla wszystkich ludzi, nie ograniczając się do Bożych wybrańców, ale obejmuje również pogan.
Autorstwo:
Zgodnie z poglądem tradycyjnym jest nim Jonasz. Wielu jednak współczesnych badaczy skłania się ku hipotezie, postulującej powstanie księgi w okresie powygnańczym, tj. napisania jej przez anonimowego autora, nie odrzucając historyczności samego proroka. Argumenty na to nie są jednakże przekonywujące. O postaci Jonasza wiemy tylko tyle, że pochodził z Gat-Chefer (2Król. 14,25). Poza tą krótką wzmianką oraz informacjami zawartymi w samiej księdze Jonasza, o proroku nic nam nie wiadomo. Nic też nie wiemy o jego ojcu Amittaju.
Tło historyczne:
Czas, w którym Jonasz głosi swe proroctwa, należy do jednego z najcięższych, pełnych udręki okresów narodowych klęsk w dziejach Izraela. Królowie: Jehoasz(798-782) i Jeroboam II (793-753) zasiadający wówczas na tronie czynili zło w oczach Pańskich, w związku z czym musiały spaść na naród Boże wyroki i kary. Bóg jednak w tym czasie zapowiedział przez Jonasza odzyskanie narodowej wielkości (2 Król. 14,25). Jak wskazują dane historyczne w tamtym czasie wybuchła w Asyrii rewolta religijna; wbrew panującemu politeizmowi bóg Borsippy, Nebo został obwołany głównym, jeśli nie jedynym bóstwem asyryjskim. Niektórzy bibliści dopatrują się związku między monoteistyczną rewolucją, a misją Jonasza do Niniwy.
Podział księgi:
Wstęp
- Wezwanie: 1,1.
- Zlecenie: 1,2.
I. Ucieczka: 1,3—2,10.
- Nieposłuszeństwo Jonasza: 1,1—16.
- Nawrócenie Jonasza: 2,1—10.
II. Misja Jonasza: 3,1—4,11.
- W Niniwie: 3,1—10.
- Gniew Jonasza: 4,1—8.
Zakończenie
- Rozmowa Boga z Jonaszem: 4,9.
- Boża nagana: 4,10—11.
Źródło: Wydawnictwo "Znaki Czasu" Warszawa
www.znakiczasu.pl