Pierwszy List św. Piotra
Nazwa:
List ten w najstarszych rękopisach nosi krótką nazwę “Pierwszy Piotra”. Pierwszy List św. Piotra jest drugim z kolei listem powszechnym Nowego Testamentu. Nie jest bowiem adresowany do poszczególnej osoby czy określonego zboru, lecz do Kościoła chrześcijańskiego, ze szczególnym uwzględnieniem wiernych znajdujących się w Azji Mniejszej.
Treść:
Treścią Pierwszego Listu św. Piotra jest - jak stwierdza - “przypominanie i upewnienie, że taka jest prawdziwa łaska Boża”. Upomnienie dotyczy dążenia do osobistej świętości, miłości i odrodzenia oraz posługi w powszechnym kapłaństwie wierzących. Następnie upomnienie koncentruje się na stosunkach z bliźnimi - wobec pogan, władz, w zakresie życia rodzinnego, a wreszcie dotyczy spraw życia w obliczu sądu Bożego, w związku z czym ap. Piotr zachęca do miłości, gościnności oraz radosnej służby nawet w czasie trudności i pokus szatana.
Autorstwo:
Współczesna biblistyka uznaje Piotrowe autorstwo Pierwszego Listu św. Piotra. Przemawiają za tym zresztą sprawdziany wewnętrzne jak i zewnętrzne.
Tło historyczne:
Prawdopodobnie list został napisany w Rzymie, na co wskazuje termin “Babilon”, powszechnie stosowany do Rzymu. Można stąd wnioskować, że napisany został pod koniec życia ap. Piotra. Charakterystyczne wzmianki o wrogim nastawieniu do chrześcijan, pozwalają wnioskować, że list napisany został za panowania Nerona, w czasie prześladowań, które jak wiadomo, rozpoczęło się w ok. r.64 ne. i trwało aż do śmierci ap. Pawła i ap. Piotra. Pierwszy List św. Piotra mógł powstać ok. 65 - 67 roku ne.
Podział księgi:
Wstęp
- Pozdrowienie: 1,1.2.
- Uwielbienie Boga i Chrystusa: 1,3—9.
- Oczekiwanie zbawienia przez patriarchów i proroków. 1,10—12.
I. Powołanie: 1,13—2,10.
- Życie godne powołania: 1,13—25.
- Powszechne kapłaństwo świętych: 2,1—10.
II. Życie chrześcijańskie: 2,1—3,13.
- Przykładne życie wśród pogan: 2,11—17.
- Poselstwo do sług: 2,18—25.
- Poselstwo do małżonków: 3,1—7.
- Napomnienie do jedności wierzących: 3,8—12.
III. O cierpieniu: 3,13—4,19.
- Cierpienie jest przywilejem: 3,13—22.
- Szlachetne życie: 4,1—6.
- Trzeźwość i miłość: 4,7—11.
- Wytrwanie w prześladowaniach: 4,12—19.
IV. Poselstwo do wspólnoty kościelnej: 5,1—11.
- Poselstwo do starszych: 5,1—4.
- Poselstwo do młodszych: 5,5.
- Poselstwo do ogółu wyznawców: 5,6—11.
Zakończenie:
- Okoliczności powstania listu: 5,12.
- Pozdrowienia: 5,13—14.
Źródło: Wydawnictwo "Znaki Czasu" Warszawa
www.znakiczasu.pl